Vores nye Flex app-løsning er færdigudviklet, revideret og venter kun på den allersidste godkendelse fra Digitaliseringsstyrelsen, før den kan sættes i drift. Allerede nu står over 20 kunder klar til at tage løsningen i brug – særligt til identifikation i telefonsupport og til alders-/betalingskortverificering i checkout-flowet.
Med Flex app bliver det muligt at anvende MitID-appen som autentifikator, også i situationer hvor en browser ikke er tilgængelig – fx ved telefonkontakt eller i flows på tekniske platforme uden webadgang.
CIBA: En decoupled autentifikationsmodel
Løsningen er baseret på Client Initiated Backchannel Authentication (CIBA) – en OpenID Connect-standard, der er designet til netop de scenarier, hvor enheden, der initierer autentifikationen, ikke er den samme som den, hvor brugeren godkender den.
Flowet ser i korte træk sådan ud:
Det hele sker uden brugerens interaktion med en browser – og uden behov for redirect eller session-håndtering i klientens frontend.
Kendte brugsscenarier hos de første kunder
De første kunder vil bruge Flex app til:
Flex app er et tilvalg til Signaturgruppens broker, og løsningen er NSIS-compliant og NIS2-ready.
Læs mere om Flex app og hvordan den kan hjælpe din virksomhed